Поняття елітного житла нерозривно пов'язане з історією розвитку людства. У всі часи найбільш багаті і впливові члени суспільства бажали підкреслити свій статус, в тому числі - шляхом будівництва і купівлі маєтків і палаців. Часи змінюються, але людська природа незмінна, а тому на українському ринку нерухомості сектор новобудов преміум класу займає свою, хоч і невелику, але актуальну нішу. Але чи можна вважати житло елітним, виходячи тільки з фактора його вартості? Чи стають навіть найдорожчі новобудови автоматично елітними, або ж слід враховувати інші, більш складні критерії?
На жаль, ринок елітної нерухомості в Україні до сих пір за рівнем розвитку поступається аналогічним ринкам західних країн. Зокрема, в нашій країні немає єдиного, загальноприйнятого списку критеріїв, що дозволяють з упевненістю класифікувати житловий комплекс як елітний. У зв'язку з цим кожен забудовник може вкладати своє розуміння в поняття «житло преміум класу», і, в деяких випадках, характеризувати таким чином новобудови, що по суті не є елітними.
Так що ж робить елітне житло елітним? Як вже було сказано - єдиної класифікації в Україні не існує, але все ж можна виділити певний список факторів, на який варто звертати увагу. Першим з них можна вважати площа, адже саме розміри квартири і висоту стель багато наших співвітчизників схильні оцінювати як показник «люксовості». Природно, що квартира преміум класу не може бути маленькою, або мати низьку стелю. Вона повинна бути просторою, мати кілька спалень і санвузлів. У деяких випадках проектувальники роблять такі квартири двоповерховими, що дозволяє ефективно збільшити їх площу. Втім, не зовсім коректно вважати житло елітним тільки через те, що воно велике. Необхідна відповідність ще цілій низці критеріїв, однією з яких є місце розташування новобудови. Традиційно вважається, що житло преміум класу має знаходитись або в історичному центрі міста, або неподалік від нього, або навпаки - подалі від міської метушні, в місці з мальовничою природою і гарною екологією. В українських реаліях перші два варіанти не завжди є можливими, наприклад в столиці, де ринок елітних новобудов особливо розвинений, історичний центр заповнений пам'ятками архітектури і отримати дозвіл на будівництво досить складно.
Говорячи про пам'ятки архітектури, не можна не згадати ще одну вимогу: будинок класу «люкс», побудований в історичному центрі, не повинен виділятися з навколишнього архітектурного ансамблю, і в той же час в ньому мають бути присутні оригінальні, «штучні» дизайнерські й конструкторські рішення. Наприклад - конструкція з монолітними колонами, яка дає власнику можливість, при необхідності, легко змінювати планування квартири. Крім того, обов'язковим в будівництві по-справжньому елітного житла є використання найсучасніших будівельних матеріалів, що поєднують в собі високу якість і екологічність.
Важливим фактором, що визначає елітність житлового комплексу, є його інфраструктура. Новобудови преміум класу, найчастіше, є замкнутої «екосистемою», що здатна забезпечити мешканцям високий рівень комфорту і безпеки. Облаштування прибудинкової території, зелені насадження, наявність підземного паркінгу, спортивного залу, басейну, салону краси, і інших об'єктів соціально-побутової інфраструктури, що покликані забезпечити комфорт мешканців - все це робить житло дійсно елітним. Так само в подібних комплексах обов'язково має бути присутня сучасні системи безпеки, пожежогасіння, відеоспостереження, охорона території, консьєрж, автономна система енерго- і водопостачання. Крім того, варто враховувати і «зовнішню» інфраструктуру - наявність поблизу магазинів, торгівельних і бізнес-центрів, рівень розвитку дорожньої мережі - все це повинно відповідати найвибагливішим вимогам.
Окрему увагу слід приділити пентхаусам, які є найбільш дорогими і престижними варіантами елітного житла. Класичний пентхаус - це квартира або міні-особняк на останньому поверсі висотної будівлі, розташованої в центрі міста, з якого відкривається панорамний вид на всі чотири сторони світу. Так само в списку вимог, що висуваються до пентхаусів, зазначають велику площу, високі стелі, наявність однієї або декількох відкритих терас, відсутність сусідів на поверсі, і індивідуальний ліфт. На жаль, більшість представлених на українському ринку нерухомості пентхаусів не відповідають даним вимогам в повному обсязі. Як уже згадувалося вище, в Києві, на частку якого припадає більшість пропозицій по подібним квартирам, практично відсутні висотні будинки в історичному центрі, через що забудовники частіше всього не можуть дотриматись класичних вимог до розташування пентхауса. Досить часто зустрічаються випадки, коли квартира яку забудовник класифікує подібним чином, має вікна, що виходять лише на дві або три сторони будинку, або ж в ній відсутні тераси. Ще однією невідповідністю, неприпустимою з класичної точки зору, є те, що забудовник, не виключаючи проблем з реалізацією настільки дорогого житла, і бажаючи заощадити, не проектує індивідуальний ліфт. Ціни ж в цьому сегменті в середньому на 30-40% вище, ніж на елітні квартири, що розташовані поверхами нижче. На думку експертів будівельного ринку, попит на пентхауси зараз відчутно перевищує пропозицію, і в зв'язку з цим можна очікувати поліпшення динаміки їх будівництва. В цілому, український ринок елітної нерухомості досі перебуває в стадії становлення. Зокрема, практично відсутнє поняття «елітного району», наявна висока соціальна неоднорідність навіть в престижних міських кварталах. Однак, з огляду на стійкий попит на елітне житло, і все більш зростаючу вимогливість покупців, можна з упевненістю говорити про те, що цей ринок буде розвиватися, і якість новобудов преміум класу тільки покращиться.