Житло економ класу традиційно є найбільш популярним на ринку нерухомості України, оскільки рівень доходів досить великої частини наших співгромадян робить цінової аспект при виборі нової житлоплощі основоположним. Попит народжує пропозицію, і на первинному ринку до «економ класу» відносяться, за різними підрахунками, від шістдесяти до вісімдесяти відсотків усіх новобудов. Що ж вони з себе представляють, і на що варто звертати увагу в гонитві за дешевим квадратним метром? Спробуємо розібратися в цьому питанні докладніше.
Головне завдання, що стоїть перед забудовником, який спеціалізується на зведенні недорогих новобудов, – зробити проект дешевшим, не зашкодивши при цьому якості. Належність житла до економ класу не означає, що воно повинно бути ненадійним, небезпечним, і не забезпечувати своєму власникові необхідний для життя рівень комфорту. Якщо спробувати скласти узагальнений «портрет» дешевого житлового комплексу, то виглядати він буде приблизно таким чином: будівля, висотою від десяти до двадцяти поверхів (останнє характерніше всього для Києва, в регіонах будинку такої висоти зводять рідше). Для будівництва найчастіше використовують панельну технологію, при якій будівля споруджується з типових залізобетонних панелей, заздалегідь відлитих в заводських умовах. Подібне рішення дозволяє без шкоди для якості прискорити і здешевити будівництво, адже панелі виробляються конвеєрним способом, і швидко встановлюються. До недоліків цієї технології можна віднести той факт, що панельні новобудови, в більшості випадків, виглядають досить одноманітно, планування квартир шаблонне, а велика кількість несучих стін ускладнює проведення перепланування своїми силами. Крім того, увагу слід звернути і на якість обробки швів між панелями - якщо будівельники підійшли до цього питання недбало, то це може в майбутньому створити мешканцям певні проблеми.
Квартири в новобудові економ класу найчастіше не відрізняються великим метражем і висотою стель. Згідно з прийнятими в Україні санітарними нормами, на одну людину має припадати не менше сімнадцяти з половиною квадратних метрів «корисної площі». В цілому, комфортний для життя метраж в однокімнатній квартирі становить приблизно 30-35 квадратних метрів. Заощадити в цьому випадку дозволяє концепція «квартири - студії», в якій відсутні внутрішні перегородки між житловою зоною і кухнею. Відсутність внутрішніх стін дозволяє збільшити корисну площу, не збільшуючи загальну.
Розташовуватися дешеві новобудови будуть або в передмістях, або в спальних районах, де ціни на житло традиційно менше, ніж в центрі міста. У зв'язку з цим людям, які планують недорого купити квартиру в такому будинку, слід заздалегідь звернути увагу на рівень розвитку в районі транспортної інфраструктури, і доступність громадського транспорту. Необхідність витрачати на дорогу до місця роботи або навчання кілька годин швидко зіпсує радість від покупки навіть найдешевшого квадратного метра.
Навіть в житловому комплексі економ класу має бути присутня певна інфраструктура. Звичайно, мова не йде про басейн, сучасний спортзал, спа-салон або цілодобову охорону, але покупець має право очікувати наявності упорядкованої території, дитячого майданчика, асфальтованих доріжок, адекватного освітлення, наявності в будинку ліфта, особливо якщо в новобудові десять або більше поверхів, механічного сміттєпроводу, і наземної парковки «гостьового» типу, що не охороняється, а також - дотримання забудовником санітарних норм, і норм безпеки. Повторимо ще раз - поняття «житло економ класу» не повинно дорівнювати поняттю «погане», «неякісне», і «некомфортне».
При бажанні купити квартиру в новобудові максимально дешево, слід враховувати, що вже готове житло обходиться дорожче, ніж купівля квадратних метрів в житловому комплексі, який тільки споруджується. З іншого боку, інвестиції на етапі будівництва містять у собі набагато більше ризиків, досить згадати гучну історію з «Еліта-центр». Тому при виборі підходящої недорогої квартири не варто поспішати, краще уважно вивчити інформацію про забудовника, його репутацію, і проекти, які він вже здав в експлуатацію. Обов'язково потрібно перевірити наявність у забудовника всієї дозвільної документації, і її актуальності. Економити теж потрібно з розумом, а тому варто проконсультуватися з професійним юристом перед тим, як укладати із забудовником будь-які договори, і передавати гроші. Тільки незалежний професіонал може підказати вам, чи не містить пропонований компанією-забудовником документ юридичних «пасток», через які вартість ваших квадратних метрів несподівано виросте в декілька разів.
Вивчення реалій ринку нерухомості - обов'язкова умова для бажаючих недорого купити квартиру. Потрібно чітко уявляти рівень цін, і те, які чинники на них впливають. Ірпінь або Бровари обійдуться дешевше, ніж житло в межах Києва, а ціни квартири в панельних новобудовах обласних центрів в середньому на тридцять-сорок відсотків нижче, ніж в столиці. Занадто низька ціна, що сильно відрізняється від середніх цін в даному сегменті ринку, може сигналізувати про неблагонадійність забудовника, або про можливі проблеми з будівництвом і здачею в експлуатацію даного житлового комплексу. Втім, забудовник цілком може проводити промо-акцію. Помітна риса подібної ситуації - акція найчастіше діє нетривалий час, і незабаром ціна підвищиться. В такому разі дійсно є шанс заощадити, і недорого купити квартиру в новобудові, але в будь-якому випадку не варто забувати про безпеку своїх грошей, адже їх безпека залежить, в першу чергу, від вас самих. Народна мудрість говорить: «скупий платить двічі», і з цим важко не погодитися.